Prezident Miloš Zeman životopis

Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně a momentálně je, od roku 2013, 3. prezidentem České republiky. Je historicky prvním prezidentem zvoleným přímou volbou.

prezident Miloš Zeman životopis

zdroj: commons.wikipedia.org

Prezident Miloš Zeman životopis

Miloš Zeman vystudoval VŠE v Praze, obor národohospodářské plánovaní, a v roce 1968 vstoupil do KSČ, ze které byl poté v roce 1970, za kritiku normalizace, vyloučen. Zeman pak působil jako pracovník v tělovýchovných organizacích.

Miloš Zeman a politika

Zeman byl členem České strany sociálně demokratické od roku 1992 do roku 2007 a jako předseda strany působil od roku 1993 do 2001.

Miloš Zeman zastával také funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky od roku 1996 do roku 1998 a poté byl po 4 roky předsedou vlády.

V roce 2003 kandidoval na post prezidenta České republiky, ale neuspěl a odešel na 7 let z politické scény.

V roce 2010 se stal předsedou nové strany SPOZ (nyní SPO) – Strana Práv Občanů Zemanovci, ale poté, co se strana nedostala do sněmovny, na funkci rezignoval. Na druhý pokus už Zemanovi prezidentské volby vyšly a v přímé volbě porazil Karla Schwarzenberga, který tehdy působil jako ministr zahraničí.

Zeman se úřadu ujal 8. března 2013.

Kauzy

V prezidentské kampani se objevily problémy s transparentním účtem, který musí být ze zákona veřejný. Na účtu byl však vidět jen aktuální stav pouhých 100 korun, tedy jen povinný vklad při zakládání účtu. Celá kampaň však měla stát 12 milionů korun. Podle mluvčí nynějšího prezidenta šlo o technické problémy.

Dalším skandálem byla proslulá prezidentská viróza. Tu měl Zeman údajně při slavnostní příležitosti vyzvedávání korunovačních klenotů z trezoru na Pražském hradě. Podle jeho slov za tuto kauzu mohl opravdu špatný zdravotní stav. Mnozí si myslí, že roli hrál alkohol.

Osobní život

Miloš Zeman byl dvakrát ženatý a má dvě děti. Z prvního manželství s Blankou Zemanovou má Syna Davida Zemana, který pracuje jako lékař. Z druhého manželství s Ivanou Bednarčíkovou má dceru Kateřinu Zemanovou.

Se svou druhou ženou se seznámil, když ji nabídl v roce 1990 práci své asistentky. Ona nabídku přijala a kvůli této práci nedokončila studium.

Přečtěte si také životopis miliardáře Andreje Babiše

Zdroje ke článku Prezident Miloš Zeman životopis: cs.wikipedia.org, www.nasipolitici.cz