Kdo je Andrej Babiš životopis miliardáře

Ing. Andrej Babiš se narodil 2. září roku 1954 v Bratislavě, ale nyní má české občanství. Je podnikatel, 1. místopředseda vlády a ministr financí. Pokud se ptáte kdo je Andrej Babiš životopis, který popisuje jeho kariéru najdete níže.

Kdo je Andrej Babiš životopis miliardáře

zdroj: commons.wikipedia.org

Kdo je Andrej Babiš životopis miliardáře

Andrej Babiš vystudoval obor zahraniční obchod na VŠE v Bratislavě. Po ukončení VŠ nastoupil v roce 1978 do PZO Chemapol Bratislava. V roce 1980 byl přijat jako člen KSČ a v roce 1985 vyslán jako delegát do Maroka, kde přečkal i sametovou revoluci.

Po sametové revoluci se vrátil do Čech a začal působit jako ředitel obchodní skupiny v PZO Petrimex, která dovážela suroviny pro výrobu hnojiv.

Andrej Babiš a Agrofert, a.s.

Když došlo v roce 1993 k rozdělení Československa, otevřel Andrej Babiš kanceláře společnosti Petrimex v Praze. Vznikla tak samostatná společnost Agrofert spol. s.r.o. Do Agrofertu investovala v roce 1995 společnost O.F.I., registrovaná ve Švýcarsku, a stala se majoritním vlastníkem.

Další průběh a názory na začátek podnikání Adreje Babiše se liší. Redaktor Jaroslav Spurný tvrdí, že Babiš Petrimex za zády zprivatizoval. Babiš tvrdí, že Petrimex ovládli Mečiarovci, a protože to předpokládali, navýšili základní kapitál prostřednictvím švýcarského investora tak, aby firmu nemohli ovládnout. Soud poté potvrdil, že vstup zahraničního investora do Agrofertu byl v pořádku.

Momentálně je Agrofert, a.s. vlastníkem více než 250 společností a jeho tržby dosáhly v roce 132,5 miliard Kč.

Babiš mimo jiné vlastní prostřednictvím Agrofertu společnost MAFRA, a.s., která je vydavatelem Mladé fronty DNES, Lidových novin a provozovalem internetových portálů iDNES.cz a Lidovky.cz.

Andrej Babiš a politika

Babiš byl v roce 2013 zvolen jako poslanec Parlamentu ČR a na začátku dalšího roku se stal ministrem financí a 1. místopředsedou vlády. Ing. Andrej Babiš se v poslední době proslavil primárně prosazením zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), proti které vystoupila opozice.

Kauzy

Největší kauzou Andreje Babiše je údajná spolupráce s StB, kde měl vystupovat pod krycím jménem Bureš. Byl nalezen ve třech spisech slovenského Ústavu paměti národa. Babiš se s ÚPN dodnes soudí a soud došel až ke slovenskému nejvyššímu soudu.

Osobní život

Andrej Babiš žije od 90. let s Monikou Herodesovou, která si změnila příjmení na Babišová. S ní má dvě děti, Vivien a Frederika. Andrej Babiš má také mladšího bratra Alexandra.

zdroje ke článku Kdo je Andrej Babiš životopis miliardáře – cs.wikipedia.org, www.nasipolitici.cz

Podívejte se kam jezdí miliardáři na dovolenou