Bohuslav Sobotka Životopis

Bohuslav Sobotka se narodil 23. října roku 1971 v Telnici u Brna. Je předsedou strany ČSSD a premiérem České republiky. Post, který v minulosti sám zastával – ministr financí a 1. místopředseda vlády, zastává nyní Andrej Babiš. Sobotka vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně.

Bohuslav Sobotka životopis

zdroj: commons.wikipedia.org

Bohuslav Sobotka životopis

V roce 1990 založil Sobotka stranu Mladých sociálních demokratů. Poté byl v roce 1996, když dostudoval, zvolen jako člen Poslanecké sněmovny za ČSSD.

Od roku 1998 do roku 2010 působil také jako člen městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna. Post místopředsedy vlády a ministra financí zastával, ve vládě Vladimíra Špidli, od roku 2002 do 2006. Působení Sobotky na ministerstvu financí se dá označit spíše jako neúspěšné, protože se za jeho vlády více než zdvojnásobil státní dluh. A to z 395,6 miliard Kč na 802,5 miliard Kč.

Zastával také funkci statutárního místopředsedy stany ČSSD a od roku 2010, kdy rezignoval Jiří Paroubek, je předsedou strany.

Dne 17. ledna 2014 byl jmenován, prezidentem Milošem Zemanem, premiérem. Zajímavostí je, že to bylo až 83 dnů po volbách. To je vůbec nejdelší rozmezí mezi volbami a jmenováním premiéra.

Kauzy

Když v roce 2009 vyplul na povrch Sobotkův nákup bytu v Praze za 7 milionů korun, měl nynější předseda vlády problém doložit původ peněz. Sobotka tvrdil, že si na byt za 12 let našetřil 5 milionů korun. Média spočítala, že by musel dávat stranou 35 000 Kč měsíčně.

Těsně před odchodem z funkce odpustil hoteliérovi Vlastimilu Dvořákovi, příteli Jiřího Paroubka, daň z příjmu fyzických osob ve výši 12,5 milionu Kč a neuvedl důvod. Tehdejší ministr financí Kalousek se ho však zastal a řekl, že by postupoval stejně. A to i přes to, že měl být dluh navýšený o penále 26 milionů.

Osobní život

Bohuslav Sobotka má ženu Olgu, která dříve pracovala na sekretariátu poslaneckého klubu a také jako asistentka předsedy klubu, Bohuslava Sobotky. Spolu mají dva syny – Davida a Martina. Jeho sestra, Marcela, působí na televizní stanici TV prima.

Zdroje k článku Bohuslav Sobotka životopis: cs.wikipedia.org, www.nasipolitici.cz